school-734311_640

Dziecko nie chce się uczyć – co robić?

Nauka to dość trudny temat, jak sobie poradzić kiedy dziecko nie chce się uczyć? Przecież nie zmusimy go na siłę, a ciągle przypominając o robieniu czegoś czego nie chce co najwyżej zniechęcimy malucha do nauki. Co więc zrobić aby dziecko się uczyło?

Ja znalazłam kilka ciekawych metod, które wprowadziłam u siebie w domu i się sprawdziły, tymi właśnie sprawdzonymi metodami podzielę się z wami. Po pierwsze połączenie nauki z zabawą, ta metoda sprawdza się najlepiej. Przy nauce wyjmijmy kolorowe karteczki, na których będziemy coś zapisywać, kolorowe kredki czy mazaki. Wykorzystajmy gry edukacyjne, które pomagają w nauce liczenia kreatywnego myślenia. Możemy użyć także muzyki, relaksuje i sprawia, że czujemy się lepiej. Muzyka bardzo dobrze podziała na dziecko, innym sposobem jest stworzenie piosenki, która pomoże zapamiętać coś czego musi nauczyć się dziecko.

Kiedy znajdziemy już sposób na naukę, który spodoba się dziecku należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy czyli regularności. Wykonywanie codziennie tych samych czynności wchodzi w nawyk. Jeśli dziecko będzie poświęcało każdego dnia pół godziny na naukę, w końcu się do tego przyzwyczai będzie to dla niego normalne. Najważniejsze jest abyśmy na początku dopilnowali aby na pewno zadania wykonywane były regularnie. Kolejnym plusem jest to, że maluch nie narobi sobie zaległości, jeśli będzie uczył się nieregularnie nagle okaże się, że jednego dnia ma za wiele zadań do wykonania i nie jest w stanie sobie z tym poradzić, a to bardzo zniechęca.

Podsumowując, musimy poświęcać dziecku dużo czasu, być cierpliwym i wszystko tłumaczyć, znaleźć pomoce naukowe, połączyć naukę z zabawą i uczyć się regularnie :)

Tagi: