Układanki drewniane – sposób na rozwój dziecka

Małe dzieci rozwijają się bardzo szybko – praktycznie w mgnieniu oka. Jako rodzice czy opiekunowie musimy jednak cały czas stymulować ten rozwój, aby szedł w dobrym kierunku.

Współcześnie sklepy dla dzieci oferują wiele różnych zabawek, które maja za zadanie bawić i uczyć dziecko.

Dobrze jest, gdy dziecko ma przynajmniej kilka takich zabawek. Musimy pamiętać o tym, że małe dzieci szybko się nudzą i to my – dorośli musimy organizować mu czas. Dziecko same sobą się nie zajmie. No może zajmie się na chwilę jeżeli mu damy jakieś zabawki – na przykład układanki drewniane. Ale dzieci są różne i jedno samo zajmie się zabawą, a drugie będzie chciało układać z dorosłym. Jeszcze inne dziecko będzie układało samo, ale będzie chciało żeby je obserwować, by potem być pochwalone za prawidłowe ułożenie.

Układanka drewniana to jedna z wielu zabawek wspomagających rozwój dziecka poprzez zabawę. Bawiąc się układanką dziecko rozwija sprawności manualne, ale też spostrzegawczość lub pamięć – zależy od tego jaki rodzaj układanki wybierzemy dla malucha.

Póki dziecko jest małe warto uczyć je poprzez zabawę, ale w międzyczasie powoli należy też wplatać zajęcia, które zabawą nie będą. Na przykład uczmy dziecko, by po każdej zabawie klockami, schowało je wszystkie, co do jednego do pudełka. Wytłumaczmy dziecku, że jeżeli tego nie zrobi, klocki mogą się pogubić i maluch nie będzie miał się czym bawić. Nie róbmy za niego takich rzeczy, jeśli jest już w takim wieku, że może robić to sam. Najlepiej od najmłodszych lat uczyć dzieci pewnych nawyków. Ewentualnie możemy pomóc dziecku pozbierać zabawki, ale nie możemy zrobić tego sami, bo koniec końców nasz ukochany brzdąc wejdzie nam na głowę.