dreewniane zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne w życiu dziecka

Bardzo znana i rozpowszechniona jest już rola zabawek edukacyjnych w życiu dziecka. Wspiera jego rozwój, usprawnia psychomotorykę, przygotowuje go do nauki w szkole. Warto dobierać zabawki tak, by wpływały one na rozwój wszechstronnie – czyli, by ćwiczyć pamięć wybierzemy puzzle, by ćwiczyć sprawności manualne – układanki, a by ćwiczyć rytmikę i muzykalność – instrumenty muzyczne dla dzieci. Innymi słowy chodzi o to, by dziecko miało zróżnicowane zabawki.

Osobiście stawiam na drewniane zabawki edukacyjne, ponieważ staram się żyć ekologicznie, a poza tym uważam, że takie zabawki są o wiele bezpieczniejsze dla mojego malucha.  Jak dobierać dla dziecka zabawki edukacyjne? Na początek należy zacząć od tych najprostszych – takich, które uczą literek, kolorów, cyferek – później można wejść na wyższy poziom i kupić zabawki, które uczą liczyć lub pisać. Przy wyborze zabawek należy kierować się różnorodnością – dziecko potrzebuje stymulacji wszystkich zmysłów, dlatego warto kupować drewniane zabawki edukacyjne, które wpływają na wzrok, słuch, węch itd.

Na stymulację słuchu warto kupić kilka instrumentów muzycznych dla dzieci. Dla wzroku i sensoryki – wszelkiego rodzaju puzzle i układanki, a także różne gry sensoryczne. Dla węchu – są różne gry planszowe, ale można po prostu wykorzystać produkty domowe i pobawić się z dzieckiem w odgadywanie zapachów. Podobnie dla smaku – również można pobawić się z dzieckiem w odgadywanie smaku, na przykład zawiązując mu oczka.

Jednak, by się rozwijać dziecko potrzebuje zabawek edukacyjnych – nie można też przesadzać z ich ilością, ale przynajmniej kilkanaście powinno ich mieć. Drewniane zabawki edukacyjne, to najprostsza forma, jednak daje najwięcej pola dla wyobraźni i kreatywności, dlatego warto na nie stawiać.